...

Kefírové zrná

Mliečny kefír a kefírové zrná (Tibetan Mushroom)

Kefír a jeho konzumácia siaha do viac ako 5000 ročnej histórie a dokonca sa okolo neho tradujú aj rôzne legendy. Vraj ide o "Prorokove zrná", ktorých sa nesmú zmocniť neveriaci kvôli ich blahodarnosti na ľudské zdravie. Tieto kefírové zrná boli súčasťou kmeňového bohatstva Kaukazských rodov, ktoré sa odovzdávali z generácie na generáciu. Traduje sa, že cudzinci mohli ochutnať len hotový nápoj, ale samotná kefírová kultúra ostávala zahalená kaukazským tajomstvom po dlhé tisícročia. Dôvod, prečo obyvatelia Kaukazu používali kefírové zrná bol najmä ten, že im pomáhal uchovávať mlieko (kozie, kravské, iné) bez chladničiek v kožených vakoch. Možno aj práve vďaka mliečnemu kefíru sa kaukazskí ľudia dožívali extrémne vysokého veku.

 

Domnievame sa, že kefírové zrná by mali byť povinnou "výbavou" každého človeka, ktorého zaujíma prevencia, zdravie, vitalita a silný imunitný systém seba i svojej rodiny. Dnes keď máme malú dcérku Ameliu, tak jej výživu a imunitu každý deň obohacujeme aj o tento vzácny mliečny kefír. Zistite ako môže aj vašu kvalitu života zlepšiť tento malý zázrak.

 

 • Aké zdravotné účinky má mliečny kefír
 • Ako sa postarať o mliečne kefírové zrná 
 • Ako často sa môže kefír konzumovať
 • Ako si urobiť z kefíru druhú regeneračnú večeru pred spaním bez obáv z priberania
 • Ako, prečo a kedy pridávať kefír do dojčenskej a detskej výživy
 • Užitočné informácie pre zákazníka
 • Prečo je cena za náš kefír tak extrémne vysoká

 

Aktualizácia: od januára 2016 presúvame kompetenciu predaja kefírových zŕn na nášho dobrého priateľa Tomáša Ivána. Všetky ďalšie otázky, včítane ceny a ďalších krokov ktoré je potrebné absolvovať pred tým, ako kefírové zrná získate, si odkomunikujte prosím priamo s Tomášom cez nasledovný emailový kontakt:

tomasivan2@gmail.com

Aktualizácia: od januára 2016 presúvame kompetenciu predaja kefírových zŕn na nášho dobrého priateľa Tomáša Ivána. Všetky ďalšie otázky, včítane ceny a ďalších krokov ktoré je potrebné absolvovať pred tým, ako kefírové zrná získate, si odkomunikujte prosím priamo s Tomášom cez nasledovný emailový kontakt:

tomasivan2@gmail.com

Aké zdravotné účinky má mliečny kefír

Mliečny kefír je nápoj, ktorý sa vytvorí kvasením kefírovej kultúry. Ide o zrná, ktoré majú mazľavú konzistenciu bielej farby (niečo ako malý biely karfiol) a jeho hlavnou zložkou potravy je mliečny cukor laktóza, ktorý sa v mlieku nachádza v koncentrácii zhruba 2 - 8 %. Z nasledovnej tabuľky si môžete pozrieť aké probiotické baktérie obsahuje mliečny kefír po zakvasení. Tieto baktérie majú veľmi dôležitý pozitívny účinok na naše zdravie a aj práve kvôli týmto baktériám má kefír svoju zaujímavú kyslú chuť.

mliečny kefír, zozna probiotických baktérií 

Kefírové zrná majú veľmi priaznivé zdravotné účinky, ktoré boli dokázané aj vedeckými štúdiami. Tie najdôležitejšie účinky sú tieto:

 • mimoriadne stimuluje výkonnosť imunitného systému
 • zvyšuje odolnosť voči vírovým ochoreniam
 • zamedzuje hnitiu potravy v tráviacom trakte
 • zabraňuje zápche a veľkej plynatosti
 • zamedzuje premnoženiu kvasiniek a baktérií
 • môže riešiť aj rôzne kožné problémy jeho externým použitím priamo na pokožku (ekzémy, vyrážky, iné)
 • a môže mať aj pozitívny vplyv na rôzne neprenosné civilizačné ochorenia 

Za najdôležitejšiu výhodu, ktorú vám mliečny kefír poskytuje, považujeme podporu imunity a odolnosť voči rôznym vírovým ochoreniam. Korene nášho zdravia sú ukryté práve v tráviacom trakte. Prečo práve tam?

Vlado Zlatoš, mliečne kefírové zrná 

Silná podpora imunity  

Každý imunitný systém má svoju kapacitu - množstvo "vojakov" pripravených na boj s "votrelcami". Vedci len nedávno zistili, že celých 80% imunitného systému žije v tráviacom trakte. Ten reprezentuje najväčšiu plochu v ľudskom tele - viac ako 200 metrov štvorcových. Imunitný systém sa skladá okrem iného zo sto biliónov baktérií, čo je desaťkrát viac, ako množstvo všetkých buniek v celom tele. To je v podstate jedno obrovské spoločenstvo, ďaleko väčšie ako to, v ktorom žijeme my ľudia. Niektoré z týchto baktérií sú známe ako "dobré" a niektoré ako "iné". Ideálny pomer je 85 : 15 v prospech dobrých baktérií. Toto sa čoraz viac stáva kritickým faktorom pre udržanie si optimálneho zdravia. Udržať si optimálne zdravie preto znamená starať sa zodpovedne o svoju tráviacu sústavu. A práve mliečny kefír je možno jeden z najdôležitejších nástrojov, ktorý vám tento cieľ pomáha dosahovať. Ak chcete silu kefíru využiť vo svoj prospech, musíte sa o kefír nielen správne postarať, ale aj ho vedieť správne použiť. Ako na to? 

Ako sa postarať o mliečne kefírové zrná  

Pre podrobný návod ako sa starať o kefírové zrná si kliknite prosím na nasledovný odkaz smerujúci do nášho blogu. Ako názornú ukážku si však najprv pozrite nasledovné video, ktoré vám pomôže objasniť konkrétny postup, ako udržiavať kefírové zrná pri živote, ako ich scediť a ako sa o kefír celkovo starať:

Player should be appear, if you see this message, try to install Flash plugin.

Ako často sa môže kefír konzumovať

Úlohou kefírových zŕn je vyrábať kefír, ktorý svojim obsahom probiotických kultúr mimoriadne pozitívne ovplyvňuje prácu vášho imunitného systému. Kefír v malom množstve môžete konzumovať denne bez obáv zo zdravotných komplikácií. Veď napokon nikoho vôbec nenapadne otázka typu: "je vhodné denne konzumovať chlieb náš každodenný bez obáv o svoje zdravie"? Nie, takúto otázku sme ešte nikdy v živote nepočuli, hoci žiaľ máme pre vás veľmi zlú správu. Každodenná konzumácia chleba (na rozdiel od kefíru) má mimoriadne nevhodné účinky na váš zdravotný stav

Ak chcete z kefíru získať maximálne pozitívny zdravotný účinok, je výhodné konzumovať kefír spolu s jablčnou vlákninou alebo ovsenými otrubami. Ide o kombináciu probiotika s prebiotikom (vzájomná symbióza) a viac informácií o návode ako konzumovať kefír si prečítajte v našom článku.

Ako si urobiť z kefíru druhú regeneračnú večeru pred spaním bez obáv z priberania

Z našich článkov už viete, že večere sa báť nemusíte a dokonca mnohí z vás ocenia aj návod na druhú večeru tesne pred spaním (pokiaľ ste hladný). Takáto druhá večera nespôsobuje priberanie na tukoch, ale regeneráciu namáhaných svalov pre aktívnych ľudí (čo môže byť aj vaša babička pracujúca každý deň v záhrade). Vaše druhá regeneračná večera tesne pred spaním by mohla vyzerať nasledovne:

 • 2 dl mliečneho kefíru scedeného po 24 hodinách od výmeny mlieka cez plastové sitko (silný zdroj probiotických kultúr pre imunitu)
 • 20 - 30g kvalitného proteínového prípravku (proteín zlepšuje regeneráciu svalovej hmoty po náročnom tréningovom dni a zásobuje aminokyselinami organizmus po celú noc - zhruba 6 hodín)
 • 5 g jablčnej vlákniny alebo ovsených otrúb (prebiotikum, ktoré slúži ako potrava pre probiotické kultúry z mliečneho kefíru, toto prebiotikum pomáha ešte viac rozmnožiť dobrú kultúru v tráviacom trakte)
 • hrsť mandlí (zdravé tuky)
 • 2PL ľanových semiačok (zdravé tuky omega-3)
 • tesne pred jedlom si dám 1ČL tekutého rybieho tuku (najdôležitejší tuk vo výžive človeka - omega-3, kombinácia kefír + rybí tuk = lepšie vstrebanie vitamínu D + lepšie vstrebanie vápnika) 

Ako ste si mohli všimnúť, v tejto druhej večery sa nenachádzajú žiadne sacharidy (až na 5g vlákniny, ktorá má v tomto smere veľmi pozitívny a funkčný účinok). Ide o kombináciu aminokyselín, probiotických kultúru a správnych tukov. A to je dobre. 

Ako, prečo a kedy pridávať kefír do dojčenskej a detskej výživy 

Na vianoce roku 2011 sa nám narodila dcérka Amelia Zoe, o ktorej zdravie sa staráme najlepšie ako vieme. Dnes po roku jej života vieme, že táto starostlivosť je efektívna po každej stránke. Amelka je vitálne a čiperné dievčatko prekypujúce plného zdravia a dokonca aj jej mamička (Tina) nie len pred ale aj počas tehotenstva konzumovala mliečny kefír. Zatiaľ stále čiastočne kojíme a prikrmujeme ďalšou výživou. Ale keď asi po pól roku života bolo materského mlieka málo, začali sme pridávať následnú dojčenskú výživu, ktorej zloženie sme špeciálne vylepšili (naša vlastná receptúra). Amelka dodnes okrem iného konzumuje najviac práve toto špeciálne zarobené mlieko. Ide o kombináciu vybranej dojčenskej výživy v prášku s ďalšími ingredienciami. Naša receptúra na zdravšiu dojčenskú mliečnu výživu pre Amelku vyzerá nasledovne:

 • 180 ml prefiltrovanej vody
 • 6 odmeriek (cca 30g) práškového mlieka (ako tak akceptujeme France Lait 2)
 • 1 PL (nie kopcom) kefírového mlieka
 • 1/4 ČL jablčnej vlákniny (synergia s kefírom = prebiotikum a probiotikum pre imunitu)
 • 1 PL (kopcom) nastrúhaného panenského kokosového oleja (zníženie glykémie výživy a celkové obohatenie o dôležité zdravé tuky so stredne dlhým reťazcom, ktoré slúžia ako zdroj energie pre dôležitý tukový metabolizmu, okrem toho má kokosový olej antivirálne a antibakteriálne účinky)
 • 3 kvapky tekutého rybieho tuku (cenný zdroj omega-3) 
 • celý článok nájtete TU

Takéto mlieko Amelia konzumuje denne 3-4 krát okrem nočného kojenia a ostatných jedál. Čoskoro bude mať Amelia 1 rok a túto kombináciu dojčenského mlieka nám pochválila aj naša detská lekárka. O správnej príprave takejto zdravej dojčenskej výživy pripravujeme v budúcnosti celý článok s video návodom.  

Užitočné informácie pre zákazníka:

 • kefírové zrná posielame doporučene poštou v liste
 • kefírové zrná posielame poštou spolu s trochou mlieka (resp. kefíru), čiže prežijú cestu dlhú 3-4 dni bez problémov (najdlhšiu úspešnú cestu prežili zrná až do Londýna)
 • množstvo kefírových zŕn (asi 1PL), ktoré dostanete za uvedenú cenu, je približne 5-8 hubiek (ktoré zväčšia svoj objem za niekoľko mesiacov na 100, 200 a viac násobok, podľa starostlivosti)
 • odporúčame vám používať mlieko z automatov, vďaka ktorému zrná rastú rýchlejšie (mlieko môžete a nemusíte prevárať)
 • alternatívne mlieko, ktoré sa nám tiež osvedčilo je Tatranské mlieko v červených 1L papierových obaloch
 • trvá to približne 6 mesiacov, pokiaľ sa vám týchto pár zrniek premnoží natoľko, kým vám nevytvoria zhruba 0,5 litra mliečneho kefíru denne
 • ak chcete aby sa kefírové zrná rýchlejšie množili, 24 hodín ich majte v izbovej teplote a ďalších 24 hodín v chladničke (tak kefír bude chuťovo zrelší a kefírové zrná rýchlejšie porastú)
 • kefírovým zrnám pridávajte mlieko v pomere asi 1:5 (1 diel sú kefírové zrná, 5 dielov je mlieko - tento približný pomer udržujte bez ohľadu na množstvo kefírových zŕn stále)
 • kefír konzumujte denne (od 2dl po 5dl podľa toho koľko ho máte k dispozícii), ideálne v kombinácii s jablčnou vlákninou (probiotikum + prebiotikum v jednom = funkčná výživa napomáhajúca tvorbe zdravej črevnej kultúry - čiže imunite)
 • kefírové zrná si chovajte v sklenenej nádobe, ktorú prekryjete čistou handričkou (alebo papierovou vreckovkou) a ktorú prichytíte gumičkou 
 • dbajte na hygienu a vždy po scedení kefíru sklenenú nádobu dôkladne poumývajte saponátom v horúcej vode, zašpinené handričky vymeňte za čisté
 • kefír je vhodné používať aj na kožné problémy (externe)
 • presné návody na použitie, zdravotné benefity a iné zaujímavé informácie nájdete v týchto článkoch [1], [2]

Domnievame sa, že kefírové zrná by mali byť povinnou "výbavou" každého moderného človeka, ktorého zaujíma prevencia, zdravie, vitalita a silný imunitný systém. Ja osobne tieto zrná a ich kefír používam od roku 2000 a dnes spolu s manželkou a dcérkou nám tieto zrná každý deň pomáhajú stať sa lepšou verziou samého seba.

A prečo je cena za naše kefírové zrná tak extrémne vysoká?

Určite sa pýtate, prečo je týchto 5-8 kefírových zrniečok tak veľmi drahých, keď niekde inde na internete ich dostanete za polovičnú, niekde možno tretinovú cenu? Týchto pár zrniečok má pre nás nesmiernu hodnotu a považujeme ich za dobrých priateľov našej rodiny. V časoch, kedy sme ich predávali za 5 eur sme ich nestíhali vyrábať a predávali ich týždenne po desiatkach. Zvýšenie ceny na 10 eur a potom na 15 eur tiež nepomáhalo a stále sme ich mali pre vlastné potreby nedostatok a tak nasledovalo ďalšie a ďalšie zdražovanie.

Niekto už stihol namietať, že sa chceme na ľuďoch vedome obohacovať no domnievame sa, že riešenie je viac ako elegantné. Kto vás prinúti kupovať u nás? Nikto. Ak kefírové zrná od nás nekúpite a zaobstaráte si ich niekde inde a lacnejšie, my nepredáme a tým je to celé vyriešené. Kefírové zrná s takto vysokou cenou si od nás kupujú iba naši fanúšikovia, ktorí oceňujú čo pre nich prostredníctvom našej webovej stránky robíme a chcú tak podporiť našu rodinu v tvorbe i v poslaní. Takže milí priatelia, želáme vám príjemné kefírové opojenie, či už z našich, alebo cudzích kefírových zŕn. Nech aj vám pomáhajú na ceste za lepšou verziou samého seba.

 

gracovaelena
Pridané: 22.10.2015, 17:09
Hodnotenie produktu:
Som veľmi spokojná
Ďakujem
Vytvorte si účetVyhľadávanie

NAŠE PROJEKTY

Vlado
Tina

Tieto stránky využívajú Cookies. Prečítajte si informácie o tom, ako používame cookies na týchto webových stránkach.

Rozumiem