...

Stolička NESEDA

Stolička NESEDA - We Keep Moving While Working

Stolička NESEDA vám pomáha okolo seba vytvoriť environment bohatý na výživný pohyb, ktorý pomaly ale isto zmení vaše telo k lepšiemu. Pohyb, ktorý stihnete realizovať už počas pracovnej doby za no-extra-time. Stolička bude užitočná pomôcka pre všetkých vás, ktorí musíte denne dlhé hodiny sedieť a nie ste ochotní akceptovať degeneratívny vplyv celodenného sedenia na svoju kondíciu, svaly a ich tonus. Tak prečo nespojiť niečo užitočné s praktickým zároveň? 

Nič také ako zdravé sedenie neexistuje, je to len mýtus, ktorý vznikol ako marketingový ťah pre ľudí predávajúcich naozaj drahé ergonomické stoličky pre ľudí, ktorí dlho sedia. A prečo? Aby mohli sedieť ešte dlhšie. Výsledok? Pozrime sa okolo seba (úplná akceptácia vysokého stupňa fyzickej degenerácie a disfunkcií). 

Stolička rovnako, ako naše iné projekty či produkty, vznikla kvôli vyriešeniu našich vlastných problémov. Ako šíritelia kultúry výživného pohybu v našej krajine nie sme ochotní akceptovať celodenné sedenie v jednej polohe a táto stolička je naša odpoveď. Veríme, že dva roky našej práce vám prinesú masívnu hodnotu do vášho života rovnako ako nám. Veríme, že stolička NESEDA zlepší vaše pracovné prostredie natoľko, že to bude mať pozitívny dopad na vaše telo a celkovú kvalitu vášho života. Napriek tomu že práca šľachtí a poskytuje nám živobytie, môže nás aj degenerovať a ohrozovať naše zdravie. Pozvite do svojho života stoličku NESEDA, ktorá vám nedá sedieť ale naopak dovolí vám hýbať sa za no-extra-time. Staňte sa súčasťou kultúry, ktorá podporuje a šíri výživný pohyb a lepšie zdravie.  

 

 • Ktoré základné polohy vám NESEDA umožní striedať počas pracovnej doby?
 • Čím je stolička NESEDA iná ako ostatné podobné produkty?
 • Existujú nejaké zdravotné obmedzenia?
 • Kde sa bude dať stolička NESEDA vyskúšať naživo
 • Ako a prečo vznikla stolička NESEDA?
 • Aké technické údaje by ste o stoličke NESEDA mali vedieť?


 

Ktoré základné polohy vám NESEDA umožní striedať počas pracovnej doby

Žiadna z polôh sedenia nie je zdravá, pokiaľ sa v nej zdržiavate dlhšie ako 30 minút. Zbytočne máte drahú ergonomickú stoličku, na ktorej v jednej polohe trávite všetok ten čas. Čím je niečo pohodlnejšie, tým dlhšie na tom vydržíte sedieť, rýchlejšie sa na to telo adaptuje a to má nakoniec až degeneratívne účinky (skracovanie, disbalancie, trvalé štrukturálne zmeny. Potom je jedno či celý deň stojíte alebo sedíte, vymieňate jeden problém za druhý. Preto podľa nás jediná a prirodzená cesta, ako tento problém vyriešiť, je polohy sedenia neustále striedať. A preto vznikla stolička NESEDA, ktorá už v samotnom názve naznačuje, že nepôjde o tradičné sedenie. Pôjde o dynamické sedenie v týchto polohách:

 1. tradičné sedenie, s veľmi výraznou bedrovo-driekovou oporou, aby čo najmenej dochádzalo k skráteniu svalov, ktoré na dlhé sedenie doplácajú najviac
 2. turecký sed
 3. sed s oporou na prsiach, táto poloha veľmi pomáha opravovať rozšírený problém “text neck” ktorý mnohým ľuďom spôsobuje bolesti v oblasti krčnej chrbtice 
 4. kľak na kolenách (nízky)
 5. kľak na kolenách (vysoký skoro ako na kľačačke)
 6. hlboký drep (squat), jedna z najdôležitejších a antidegeneračných polôh na sedenie.

Do poslednej polohy (squat) sa mnoho ľudí kvôli svojmu celoživotnému sedeniu (a skráteniu) ani nedostane, alebo v nej vydržia len veľmi veľmi krátko. Pre mnohých ľudí bude táto nepohodlná poloha najdôležitejšia zo všetkých, pokiaľ chcú odvrátiť deformity spôsobene rokmi sedenia v jednej geometrii. Okolo nej by sa mali striedať polohy tak, aby ste jedného dňa dokázali bez problémov v polohe hlbokého drepu presedieť 20-30 minút bez toho, aby vás to vyrušovalo. V budúcnosti pripravujeme aj aplikáciu, ktorá by manažment sedenia a striedania polôh uľahčovala. 

Čím je stolička NESEDA iná ako ostatné podobné produkty

Ak vám niečo na stoličke NESEDA bude nepohodlné, bude to najskôr odrazom vášho doterajšieho zvyku sedieť v tradičnej “kazajke” kancelárskej stoličky. Geometria vášho tela sa natoľko adaptovala na túto jednu polohu nehýbaním, že vaše telo všetko ostatné vníma ako diskomfort. A to je základný problém, pretože sedenie nemá byť o pohodlí ale o striedaní viacerých polôh. Inak z dlhodobého hľadiska za to zaplatíte priveľkú daň v podobe zdegenerovaného tela (skrátenia, disbalancie, trvalé následky). Hýbte sa pokiaľ môžete, aby sa jedného dňa nestalo, že sa už viac nebudete môcť. Táto stolička je o aktívnom životnom štýle a pomáha vám vytvoriť okolo seba bezpečnejší environment, v ktorom sa môžete hýbať aj počas práce za no-extra-time. Kto by také niečo nechcel, obzvlášť ak musí dlhé hodiny tráviť sedením a pracovaním?

Existujú nejaké zdravotné obmedzenia?

Naša stolička NESEDA nie je zdravotná pomôcka. Neslúži na riešenie zdravotných problémov a pokiaľ nejaké máte, konzultujte ich spolu s návodom stoličky so svojim lekárom alebo fyzioterapeutom. Počas vývoja stoličky sme mnohé detaily konzultovali aj s fyzio špecialistami. Je vysoký predpoklad, že práve fyzioterapeut vám našu stoličku NESEDA predá vo svojej klinike ako jedno z riešení vašich problémov. Takýto odborník presne určí ako stoličku používať vzhľadom na vaše individuálne zdravotné či pohybové obmedzenia. Informujte sa u svojho špecialistu, alebo navštívte našu web stránku www.neseda.com 

Kde sa bude dať stolička NESEDA vyskúšať naživo

Stolička NESEDA je vystavená v kníhkupectve Martinus na Obchodnej ulici v Bratislave a tiež v telocvični SKILL LAB Nitra

Ako a prečo vznikla stolička NESEDA

Už to budú takmer 2 roky, kedy od vzniku nápadu sme prešli dlhou vyčerpávajúcou cestou vývoja. Dnes sa historicky dostávame do fázy predpredaja prvých veľkovýrobných 100 kusov. Nebude to hocijakých 100 kusov, ale takých, ktoré budú očíslované (#1-100) a podpísané mnou a Mišom Trubanom. Ak by sa vám tieto exkluzívne stoličky NESEDA neušli, nezúfajte. Budeme ich samozrejme vyrábať vo veľkom aj naďalej. No ak sa NESEDA stane svetovým fenoménom, tieto prvé budú mať zberateľskú hodnotu. Preto sa ponáhľajte, ak chcete patriť medzi prvých.

Filozofickú podstatu vzniku stoličky NESEDA, o tom aký je jej zmysel v degeneračnej kultúre celodenného sedenia (v jednej geometrii) sme popísali vo viacerých článkoch [1], [2], [3]. 

Zo skúseností požičiavania prototypov vo firmách, ale aj z mojich osobných skúseností zo sedenia na prototypoch od 1/2017 vieme, že zo začiatku je NESEDA veľký nezvyk. Štrukturálna kazajka, ktorú vo vás po tie dlhé roky vytvorilo celodenné sedenie v jednej polohe, sa prejaví ako diskomfort, ak zrazu máte pod zadkom niečo úplne iné. Nikto však dnes nevníma, že sedieť celý deň v jednej polohe nie je pre telo normálne a nikoho nenapadne kritizovať túto dogmu celodenného sedenia za nezdravú. My sme prišli s riešením, ktoré zmení váš život k lepšiemu. Za pár mesiacov si na stoličku zvyknete natoľko, že už nikdy potom nebudete vedieť (ani chcieť) sedieť na tradičnej kancelárskej stoličke.

Akceptáciu kultúry celodenného sedenia automaticky znamená akceptáciu fyzickej degenerácie. Tá je výsledkom adaptácie na dlhé hodiny sedenia každý deň v mesiaci, rok za rokom. Sedenie je v dnešnom svete úplne bežné. Lenže nie všetko čo je bežné, je zároveň aj normálne a pre naše telo automaticky zdravé. V tomto prípade je opak pravdou. Preto nič také, ako zdravé sedenie neexituje. Existuje len primerane dlhé sedenie s prestávkami v rôznych polohách, ktoré vás nedegenerujú.

Základné zhrnutie technických údajov, ktoré by ste o stoličke NESEDA mali vedieť pred tým, ako si ju rozhodnete zakúpiť:

 • stolička vám umožní dynamické sedenie, striedanie viacerých polôh podľa potreby a možností 
 • nevyhnutná pomôcka pre aktívny životný štýl tých, ktorí musia mnoho pracovať ale nechcú strácať svoju ťažko nadobudnutú fyzickú kondíciu celodenným sedením 
 • sedenie v rôznych polohách udržiava zdravý tonus svalov a v niektorých prípadoch môže riešiť aj svalové disbalancie (napr. poloha hlbokého drepu)
 • základné polohy: 
  • klasický sed, 
  • kľak nízky / vysoký, 
  • turecký sed, 
  • hlboký drep, 
  • sed opretím o brucho, 
  • prípadne symbolické opieranie v stoji 
 • stolička je určená pre dospelé osoby, nie pre deti
 • stolička má nosnosť do 100 kg a ideálna výška do 190 cm (aktuálna dostupná iba veľkosť L)
  • v budúcnosti plánujeme aj detské verzie (M veľkosť) 
  • a taktiež veľkosti pre veľmi vysokých ľudí nad 190 cm (XL veľkosť)
 • stolička nie je zdravotná pomôcka 
  • ak máte nejaké pohybové obmedzenia, pred používaním stoličky NESEDA sa poraďte s odborníkom (lekár, fyzioterapeut), ktorý vám vymedzí správne používanie stoličky vzhľadom na vaše individuálne obmedzenia
 • stolička má spolu 16 samostatných dielov, je v balení komplet poskladaná, jediné čo “zmontujete” je, že vložíte piest do podstavy a celú stoličku nasuniete na piest = hotovo, sedíte, drepíte, kľačíte, meníte polohy a hýbete sa za no-extra-time
 • stoličku je potrebné používať v súlade s návodom, ktorý je v balení priložený, na tovar poskytujeme 3 ročnú záruku
 • stolička bude k dispozícii na osobne odskúšanie v Skill LAB telocvičniach Nitra a Bratislava a tiež vo vybraných kníhkupectvách Martinus Bratislava (detaily neskôr)
 • stoličku budú predávať aj vybrané fyziokliniky a fyzioterapeuti
 • spodná časť stoličky je sériová (klzáky, aretačné kolieska, kríž, piest, multifunkčná mechanika), všetky ostatné diely vyrábajú slovenské firmy (5 dodávateľov)
 • mechanika stoličky umožňuje rôzne druhy nastavení a individuálneho prispôsobenia:
  • výškové
  • predo zadný posun
  • tuhosť pružiny 
  • sklon sedáka
  • aretácia uhla operadla
 • k stoličke si môžete extra objednať špeciálne aretačné kolieska, ktoré sa po dosadnutí na stoličku zaseknú (znehybnia)
  • je však dôležité upozorniť, že ak si kolieska namontujete (jednoduchá výmena) vzniká zvýšené riziko pádu zo stoličky pri nastupovaní do niektorých polôh, 
  • preto kolieska pre menej fyzicky zdatných jedincov neodporúčame, inak za vzniknuté poškodenia stoličky či zdravia nemôžeme preberať zodpovednosť,
  • preto sa vždy poraďte so svojim lekárom alebo fyzioterapeutom 
 • prvých 100 kusov stoličky má špeciálnu sériovú nálepku (#1-100) s podpisom odo mňa a Miša Trubana (spolutvorcov projektu).

 

Vytvorte si účetVyhľadávanie

NAŠE PROJEKTY

Vlado
Tina

Tieto stránky využívajú Cookies. Prečítajte si informácie o tom, ako používame cookies na týchto webových stránkach.

Rozumiem