...

Kniha: Tradičné recepty, zdravo a chutne

Tlačená kniha: Tradičné recepty, zdravo a chutne

Sladkosti patria neodmysliteľne k súčasnej dobe. Nie len k tejto, ale aj k tej, v ktorej žili naši rodičia, prarodičia, či ich rodičia. Zmenilo sa ale jedno. Kvalita kalórií, ktoré konzumujeme okrem toho, že si nejaké sladkosti či koláče príležitostne doprajeme. Kvalita potravín za posledných asi 50 rokov sa naozaj dramaticky zmenila. Namiesto poctivých potravín tu máme prázdne kalórie, ktoré preferujeme kvôli zvýhodnenej cene. Potom sme príliš často hladní, pretože náš mozog vie veľmi dobre strážiť stav dôležitých živín v našom tele (mastných kyselín, aminokyselín, vitamínov, minerálov, iných látok), ktoré do seba nedostávame cez dnešný spôsob stravovania. Tento silný hlad nás núti neustále niečo konzumovať, aby sme túto potrebu organizmu vyriešili a stav doplnili. Problém sa stáva zamotaným vtedy ak to, čo skonzumujeme, neobsahuje žiadnu kvalitu, ale opäť len prázdnu kalóriu, z ktorej sme nie len že ešte viac hladní, ale aj podvyživenejší. Už pred 75-timi rokmi Weston A. Price preukázal, ako “moderná” výživa založená na prázdnych kalóriách spôsobuje fyzickú degeneráciu pôvodných domorodých ľudí a ako sa táto degenerácia prenáša aj na ďalšie generácie. Z výskumu na zvieratách však vieme, že to trvá až 4 ďalšie generácie správneho stravovania i cvičenia, kým sa tieto degeneratívne zmeny opravia a “zapnú” sa tie správne a zdravé gény vo výbave jedinca.

Tinka sa pokúsila v rámci receptov urobiť malé zázraky. Recepty zdedila po svojej tete Gite Horčičákovej, spolu s ktorou ich aj pripravovala a do príprav bola zapojená aj Tinkina sestra Jana Žilincová. V tradičných sladkých receptoch sa Tina pokúsila urobiť toľko zmien, koľko je len možne v rámci optimalizácie receptu smerom k jeho vyššej biologickej hodnote. Zároveň sa však pokúšala myslieť aj na tradíciu a úplne nenarušiť receptúru. Recepty sú ale jedna vec a načasovanie či dávka, vec druhá. Preto sme v publikácii pripravili aj návod, ako tieto sladké recepty zaradiť do svojej životosprávy, aby ste už nemuseli mať zbytočné výčitky z ich konzumácie.

Prečo sme sa rozhodli spracovať 50 vyše 100 ročných receptov?

Aké pozadie a príbeh má táto kniha? 

Aké recepty nájdete v obsahu tejto unikátnej knihy?

Aké ingrediencie sme vybrali pre zlepšenie výživovej hodnoty receptov?

 

 

Prečo sme sa rozhodli spracovať 50 vyše 100 ročných receptov?

Dnešná moderná doba valcuje všetky tradície i pôvodné hodnoty. Momenty, kedy sa spolu stretávame sa zužujú na sviatky. Je to čas, kedy prídeme pozrieť rodičov, starých rodičov častokrát na dedinu, alebo do menšieho mesta. K tejto malomestskej atmosfére patrí neodmysliteľne tradičné a typické jedlo, okrem iného aj koláče. Väčšinou však tradičné jedlá zásady optimálnej výživy nijako nezohľadňujú. Bez rozmýšľania ochutnávame čo sa nám najviac pozdáva a na čo sme sa celý rok tešili. Ten moment, keď si vložíme do úst tradičný vanilkový rožok ako od babky, tá typická chuť, ktorá sa rokmi nemení. Zavrieme oči a vidíme detstvo… a príjemné spomienky. Prečo nám tieto koláčiky tak chutia? Prečo sú iné, ako keď si ich kúpime v obchode?

Potravinárske firmy samozrejme suroviny obmieňajú, avšak, v náš neprospech. Snažia sa nahradiť ingrediencie, ktoré im pomôžu k vyšším ziskom, používajú napríklad lacné margaríny, alebo iné rastlinné oleje. Nehovoriac o tom, že láskavé ruky babičky, mamy, alebo tety, nenahradí továrenská výroba, pretože aj človek, ktorý jedlo pripravuje dáva do zloženia okrem ingrediencií aj svoje skúsenosti a samozrejme láskavú emóciu. Preto je dôležité, aby sme si dezerty, koláče a sladkosti pripravovali doma sami. Naša rodina to cíti. Pečenie koláčov môžeme pokojne povýšiť na rituál. Teraz vám k tomu prikladáme aj lepší a prepracovanejší manuál.

Niektoré dnešné mamini sa snažia piecť zdravo, ale aj napriek tomu na nás všade strašia choroby a obezita. Celá naša krajina je v zlej kondícii i zdravotnom stave, o estetike radšej nehovoriac. Ten kto sa chce mať aspoň trochu lepšie, musí uvažovať a dbať na to, čo konzumuje. To, že sa nikto konzumácii dezertov nevyhne, vieme. Ak však už niečo maškrtiť máte, siahnite po tradícii, ktorá je nám blízka, ale prispôsobme ju novým poznatkom o optimálnej výžive, aby dôsledky boli minimálne. Domnievame sa ale, že vymeniť ingrediencie za zdravšie nestačí. Je dôležité disponovať aj poznatkami o tom, ako sladké potraviny načasovať a zohľadňovať ďalšie faktory. Aj to nájdete v tejto tradičnej knihe s moderným prístupom.

 

Aké pozadie a príbeh má táto kniha? 

Celá mamina rodina pochádza z Púchova. Dedko s babkou bývali v rodinnom dome v Dolných Kočkovciach. Vždy chovali sliepky, zajace, husy, kačky. Domáca kuchyňa mala vlastnú manufaktúru. Dodnes tam žijú mamine sestry, ktoré sa snažia držať tradíciu kuchyne po babke desaťročia. Všetky sú veľmi šikovné, teta Gita a teta Emília pečú mnoho druhov koláčov na všetky sviatky, pár dní pred sviatkami ani nespia. Teta Gita si obľúbila pečenie natoľko, že sa stalo jej obživou, vášňou a láskou na celý život. Už ako mladá sa dokázala uživiť so zákaziek z celej dediny, na pečenie toriet a koláčov na svadby, či rodinné udalosti. Tridsať druhov koláčov, dve - tri torty na jednu svadbu, to všetko zvládala celkom sama bez pomoci. Keď nerátame jej manžela uja Martina, ktorý občas mieša krém. V regióne Púchov ťažko nájdete šikovnejšiu cukrárku a archív kreatívnych toriet, ktoré si sama vymyslela skutočne stojí za to. 

Výroba dezertov, koláčov, pečenie - to jej celoživotné úsilie. Preto si nesmierne cením, že pripravujeme túto publikáciu práve s človekom, odborníčkou, majstrovskou cukrárkou, ktorá je v tomto svete ako doma. Sama doma vlastní stovky tradičných receptov od svojich starých mám, z ktorých sme vychádzali aj pri tejto knihe.

Aké recepty nájdete v obsahu tejto unikátnej knihy?

Predsa tie najtradičnejšie, aké poznali naše staré mamy a ich mamy. Rôzne torty, medvedie dlabky, palacinky, likéry, trubičky, štrúdle, bábovky, čokoládové polmesiačiky, zemiakové šatôčky, orechovníky, jablkové koláče, perky s makom, medovo-ovocné mrežovníky, oplátky, kakaové rezy, pudingy, záviny, šišky a mnohé ďalšie. Potrebujete vedieť viac? 

 

Aké ingrediencie sme vybrali pre zlepšenie výživovej hodnoty receptov?

Kameňom “úrazu” vo väčšine tradičných receptov je základ: pšeničná múka, ktorá obsahuje pre mnohých ľudí agresívny lepok. My sme sa pokúsili vyhnúť tejto surovine pri všetkých receptoch. Čiastočnou náhradou bola špaldová múka, hoci ani vďaka nej sa lepku úplne nevyhneme. Kokosová a mandľová múka sú fajn obohatením, ich konzistencia je však tak špecifická, že do množstva pôvodných receptov sa jednoducho zapracovať technicky nedá. Ďalšou neželanou ingredienciou, ktorá sa používa vo veľmi vysokých množstvách do tradičných receptov, je rafinovaný práškový alebo kryštálový cukor. Aj jeho eliminácia je v našich receptoch kľúčová. Koláčiky konzumujú často deti, preto je ozaj dôležité, aby si ich metabolizmus nenavykol na vysoké dávky cukru už od detstva. V tradičných receptoch častokrát nájdeme aj stužené rastlinné tuky, ktoré sú zdravotne rizikové. Naopak konzumácia správne zvolených tukov je pre naše zdravie nevyhnutná. Preto sme všetky rastlinné tuky v receptoch nahradili kokosovým olejom, maslom a maslom ghee.

Správne ingrediencie v tradičných receptoch sú napríklad orechy, džemy, domáca bravčová masť, kvasnice, plnotučné mliečne potraviny, čerstvé ovocie. Vajcia sú v receptoch výbornou ingredienciou, ktorú sme vo všetkých prípadoch ponechali. Aj tu však záleží na kvalite. Vajíčka od sliepok v záhrade, ktoré používali naše mamy a babky mali odlišnú kvalitu ako je tá, ktorú nájdeme dnes v obchodoch. Preto je dobré vyberať si v obchode najvyššiu kvalitu vajec z bio chovu (na vajci označenie 0SK, 0HU, 0AT), alebo zadovážiť si vajcia domáce, kde majú sliepky voľný výbeh, zobú trávu a málo zŕn (ideálne žiadne) a sú v dobrých hygienických podmienkach. 

Do tejto publikácie sme sa snažili vybrať také recepty, ktoré sú v súlade aj s našim presvedčením, môžu mať vyšší obsah cenných ingrediencií a oplatí sa ich používať naďalej, nie len preto že skvelo chutia, či skvelo vyzerajú. Aj pri zmene niektorých ingrediencií sme dbali na čiastočné alebo úplné zachovanie tradičnej chute a experimentovali sme s týmito ingredienciami, ktoré majú vyššiu biologickú hodnotu a ich obsah v receptoch zaručí, že nebudeme zbytočne trpieť podvýživou:

  • Špaldová múka, mandľová múka, kokosová múka.
  • Kokosový cukor, med, stévia (glykozidy steviolu).
  • Kokosový tuk / olej / mlieko, tradičné maslo, maslo Ghee.
  • Čerstvé ovocie, alebo zelenina v koláčoch.
  • Domáce vajcia alebo vajcia s označením 0SK (0HU / 0AT).
  • Vlašské orechy, kakao.

 

Želáme vám dobrú chuť ale aj radosť pri príprave zdravých tradičných receptov pre celú vašu rodinu. 

Technické parametre knihy:

  • Autorky: Tina Zlatoš Turnerová, Margita Horčičáková
  • Pevná lepená väzba, 128 strán
  • Nakladateľstvo: Fortuna Libri, rok vydania 2015
  • ISBN: 978-80-8142-440-3

 

Juraj Suchoň
Pridané: 03.11.2015, 23:55
Hodnotenie produktu:
Recepty su perfektne, nikdy by som si nepomyslel, ze ma bude bavit piect:) Jedna hviezda dole za to, ze niektore recepty by sa dali nahradit tradicnejsimi, ktore mi v knihe chybaju, napr. moje oblubene - punčovy kolac, pipka (špic) alebo kokosova rolada... no na druhej strane treba uznat, ze po precitani uvodu si clovek dokaze upravit do zdravsej podoby asi vsetky zname recepty... Druha hviezda dole za to, ze niektore recepty si treba dost doupravovat co sa tyka mnozstva surovin, zrejme zavisi od konkretnych pouzitych surovin... Napriklad taka stevia - v uvode je sice pisane, ze je 300x sladsia ako cukor, no napriek tomu v niektorych receptoch figuruje mnozstvo stevie 5g (5x300=1,5kg cukru???)... Ked mate doma 95%ny koncentrat stevie ako ja a drzite sa presne receptu, prvy pokus o babovku mozete vyhodit:D odvtedy si na to davam pozor a je to fajn:)
PS: Domaci vanilkovy puding uuuaaaaaaaaauuu!!!!!
Vlado
Pridané: 06.11.2015, 10:32
Re: Hodnotenie produktu
Dakujeme za hodnotenie Juraj. Stevia je sice sladkejsia ale to neznamena, ze sa to rovna aj vysokej glykemickej zatazi (1,5kg cukru). Stevia nema ziadnu glykemicku zataz, takze neovplyvnuje hladinu cukru v krvi. Aj taka umela sukraloza je 700x sladivejsia ako cukor a ked je jej v produkte 0,03g tak to neznamena, ze sa to rovna 21g cukru. Ide len o senzoriku na jazyku. Drzime palce pri priprave chutnych receptov.
llaura
Pridané: 22.10.2015, 10:57
Hodnotenie produktu:
S knihou som velmi spokojna, odviedli ste kus dobrej prace!

Vsetko dobre prajem.

Laurencikova

Tieto stránky využívajú Cookies. Prečítajte si informácie o tom, ako používame cookies na týchto webových stránkach.

Rozumiem